Zapraszamy na kolejny wyjazd na Kresy, tym razem do Sławuty w terminie 14-16.08.2021 roku. Okazją jest uroczyste poświęcenie pomnika ks. Walerego Gromadzkiego, zwanego Apostołem Syberii, zasłużonego kapłana i zesłańca. To na ten cel zbieraliśmy fundusze i serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom, którzy przyczynili się do realizacji tej wspaniałej inicjatywy. Na Kresach powstanie kolejny punkt przypominający o polskiej obecności na tzw. Kresach Dalszych, przez co należy rozumieć ziemie, które nie znalazły się w granicach odrodzonej po zaborach II Rzeczypospolitej. Warto przypomnieć, że Sławuta to było miasto graniczne z Polską, leżące po sowieckiej stronie granicy. Polska ludność przeszła gehennę, o której w Polsce niewiele się wie. Wspomnimy o tworzeniu polskich okręgów autonomicznych i późniejszej Operacji Polskiej NKWD, być może uda się nam znaleźć „Bezbożnika Wojującego” jako przykład żywej do dziś propagandy komunistycznej.
Podczas wyjazdu zacieśnimy współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Kulturalno-Oświatowym im. Ks. Romana Damiana Sanguszki. Jego członkowie uczestniczyli w odsłonięciu pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie w dniu 11.11.2019 roku. Stowarzyszenie działa wśród najmłodszych i dba o pamięć ks. Romana Damiana Sanguszki, ofiary zrewoltowanych żołnierzy w roku 1917. To jego śmierć w dniu 1.11.1917 poruszyła Polaków, czemu wyraz dała Zofia Kossak-Szczucka w swojej Pożodze.
Głównym punktem wyjazdu będzie uroczystość poświęcenia Pomnika/Grobu ks. Walerego Gromadzkiego, ale przy okazji zwiedzimy też Krzemieniec, Ostróg (jedno z najważniejszych miast wołyńskich), Antoniny, pomnik ku czci powstańców styczniowych, no i Lwów! Liczymy, że wyjazd dostarczy też wielu wskazówek metodycznych na temat nauczania o Kresach, prowadzenia wycieczek edukacyjnych i promowania wartości. Znajdziemy też czas na integrację.
1. dzień (14 sierpnia): Wyjazd z Polski według rozkładu • Przejazd przez granicę w Medyce • Krzemiemieniec: Góra Królowej Bony z panoramą na miasto, dworek Juliusza Słowackiego (z zewnątrz) • Ostróg: słynna Akademia Ostrogska i zamkek oraz informacje o skutecznej polskiej samoobronie podczas Rzezi Wołyńskiej • Sławuta: zwiedzanie miasta • Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.
2. dzień (15 sierpnia): Śniadanie • Uroczysta Msza Święta i poświęcenie pomnika/grobu ks. Walerego Gromadzkiego przez biskupa kamienieckiego • Zwiedzanie okolic Sławuty: Antoniny, grób powstańców styczniowych • Powrót do hotelu, obiadokolacja i impreza integracyjna, nocleg.
3. dzień (16 sierpnia): Śniadanie, wykwaterowanie • Wyjazd do Lwowa i zwiedzanie popandemiczneg miasta – Starówka • Wyjazd w drogę powrotna • Przyjazd od Polski w godzinach wieczornych/nocnych.
Termin: 14–16 sierpnia 2021r. (3 dni)
• zbiórka: 14 sierpnia, 5:45 – Rzeszów (parking przed hipermarketem Bi1, ul. Wincentego Witosa, obok stacji paliw PKN Orlen). 6:00 – Łańcut. 6:30 – Przeworsk. 6:45 – Jarosław. 7:15 – Przemyśl.
• powrót do Polski: 16 sierpnia w godzinach wieczornych/nocnych.
Uwaga: Ze względu na ograniczenia kowidowe pojawiają się dodatkowe wymagania na granicy polsko-ukraińskiej. Szczepienie pozwoli przekroczyć granicę i uniknąć kwarantanny. W przypadku braku szczepienia prosimy o przedstawienie negatywnego wyniku testu antygenowego, również dla naszego wspólnego bezpieczeństwa, wykonanego nie później niż na 48 godziny przed wyjazdem (test wykonywany na koszt uczestnika – 90 zł). Po poprocie do Polski w przypadku braku szczepień wystapi konieczość kwarantanny. O ewentualnych zmianach w zasadach przekraczania granicy będziemy informowali. W przypadku zaostrzenia restrykcji uniemożliwiających wyjazd z przyczyn niezależnych od Gildii wyjazd zostanie odwołany.