Dodane przez: , dnia: 15.07.2020

Obozy młodzieżowe - Grecja

Dzielimy się z Wami naszymi wrażeniami.

Od 15 lipca zaczynają obowiązywać nowe przepisy wjazdowe na terytorium Grecji. Wymagają one, by osoby przyjeżdżające do Grecji posiadały negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w atestowanym laboratorium w określonym terminie (koszt testu w Rzeszowie 450-500 zł). Niestety, powodują one, że grupowy wyjazd do Grecji obarczony jest zbyt dużym ryzykiem, dlatego z przykrością informujemy, że obozy młodzieżowe w Grecji organizowane przez Gildię zostają odwołane. Kierujemy się odpowiedzialnością za życie i zdrowie, a także jakość wypoczynku każdego z uczestników. Nie możemy w tej sytuacji zagwarantować, że podczas przekraczania granicy nie nastąpią kolejne nieprzewidziane okoliczności, które uniemożliwią uczestnictwo w obozie pojedynczym osobom lub całej grupie.

1. Gdy w czerwcu 2020 roku podejmowaliśmy decyzję o realizacji obozów, nie przypuszczaliśmy, że nastąpi regres w zakresie rozwiązań związanych z przekraczaniem granic europejskich państw. Cieszyliśmy się, że sytuacja wraca do normalności (bo musi wrócić), ale cały czas sprawdzaliśmy, jak zmieniają się przepisy. Grecy również otworzyli granice. W Grecji pojawili się Polacy, którzy przekroczyli granice drogą lądową. My wybraliśmy drogę lądową ze względów ekonomicznych. Tymczasem ze względu na zawleczone z Bałkanów przypadki zachorowań na Covid-19 Grecy stopniowo zaostrzali przepisy: wprowadzili formularz PLF (kod QR), ograniczyli przekraczanie granicy do jednego przejścia, wprowadzili testowanie wybranych turystów. Wszystkie te rozwiązania nie uniemożliwiały realizacji wyjazdu. Dopiero wprowadzony podczas ostatniego weekendu nakaz posiadania negatywnego wyniku testu stworzył przeszkodę nie do pokonania. Konieczność zrobienia testu zmienia warunki realizacji obozu. Test podniósłby znacząco koszt obozu i nie byłby możliwy do zrobienia przez wszystkich uczestników w tak krótkim czasie.

2. Podróż samolotem nie niesie tych ograniczeń, dlatego podjęliśmy próbę zmiany środka transportu dla całej grupy. Dopiero od niedawna otworzyła się szansa podróży lotniczej do Grecji w preferencyjnej cenie. Turysta indywidualny ma możliwość zakupu taniego biletu. Niestety, w przypadku zakupu biletów dla grupy koszt jest inny i również podnosi cenę. Na dodatek nie jest możliwy zakup biletów dla całej grupy w zaplanowanym terminie. Nie ma więc możliwości zmiany środka transportu na samolot.

3. Szanowni Państwo. Dziękujemy za zaufanie, którym nas Państwo obdarzyliście. Czujemy się odpowiedzialni za każdego uczestnika i nie chcielibyśmy narazić nikogo na niepotrzebne ryzyko. Zaproponowaliśmy Państwu wyjazd do Grecji, ponieważ „Polska leży na Morzem Śródziemnym” (Paweł Hertz), a my kierujemy się w naszych działaniach właśnie tym edukacyjnym walorem wyjazdu, który łączy się z wypoczynkiem. Podjęliśmy olbrzymi wysiłek organizacyjny, ponieważ wiemy, że trzeba jeździć, żeby czuć się normalnie. Dostosowaliśmy nasze wewnętrzne rozwiązania do nowej sytuacji, zachowywaliśmy stały kontakt z różnymi instytucjami, organizatorami turystyki, zbieraliśmy różne opinie i na ich podstawie podejmowaliśmy decyzje. Włożyliśmy mnóstwo pracy, która w chwili obecnej nie przyniesie rezultatu. Jest nam przykro z tego powodu, ale, jak wcześniej zawsze podkreślaliśmy – najważniejszą dla nas sprawą jest bezpieczeństwo. W obecnych warunkach, ze względu na stan prawny obowiązujący w Grecji od 15 lipca, nie możemy zrealizować wyjazdu na tych wakacjach. Natomiast kierunek na pewno będzie przez nas zrealizowany, ponieważ „Polska leży nad Morzem Śródziemnym”.

4. Zwrot pieniędzy nastąpi w najbliższym możliwie terminie, by można było jeszcze na tych wakacjach wykorzystać środki. Niestety, my również będziemy musieli ubiegać się o zwroty zaliczek z Grecji.

5. Szanowni Państwo, prosimy o zrozumienie naszej sytuacji. Serdecznie dziękujemy tym wszystkim z Państwa, którzy nas wspierali, służyli dobrą radą i okazywali gotowość do pomocy z własnej woli.

Z poważaniem
Tomasz Pabisz
Dariusz Zięba

Wróć do listy aktualności
Zobacz również
Dodano: 24.03.2019

Rosen (nie mylić z Roshenem)

W dniach 9-10 marca byliśmy we Lwowie w atmosferze zbliżających się wyborów prezydenckich i wszędzie widać było podobizny kandydatów. Z punktu widzenia Polski ważna sprawa. Ale z naszego punktu widzenia ważniejsze by...

Czytaj więcej
Dodano: 25.03.2019

Karnawał we Lwowie

Właśnie wróciliśmy z karnawału we Lwowie, zupełnie zaskoczeni. Zarówno w dniu 9 lutego, gdy przekraczaliśmy granicę polsko-ukraińską w drodze „tam”, jak też w dniu 10 lutego w drodze powrotnej czas oczeki...

Czytaj więcej

Newsletter

Z newsletterem nie przegapisz żadnej promocji ani wydarzenia z Gildią Miłośników Nauki! Dołącz już teraz!

Administratorem podanych danych osobowych jest Gildia Miłośników Nauki z siedzibą w Trzebownisku 103, 36-001 Trzebownisko. Kontakt z Inspektorem Ochrony Informacji: wgildii@op.pl. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych przez Administratora i Twoich uprawnieniach znajdziesz TUTAJ

Dołącz do
Gildii Miłośników Nauki

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami w sprawach organizowanych przez Gildię wydarzeń, w sprawach  współpracy, a przede wszystkim zachęcamy, by zostać członkiem naszego Stowarzyszenia.

Imię i nazwisko
Adres e-mail
Treść wiadomości